Návštěva muzea - březen 2015

Výlet do období normalizace. Jak se žilo za Husáka? Tak na to šli zavzpomínat naši senioři z Velkého Března, v pátek 20. března odpoledne.

Dvanáct odvážných uživatelů k sobě přibralo tři pracovníky a společně vyrazili mikrobusem do ústeckého muzea zavzpomínat na 70. a 80. léta 20. století. Zde jsme se díky bezbariérovému přístupu a vstřícnosti místního personálu dostali celkem hravě do 1. patra, kde jsou instalované výstavy „Jak se žilo za Husáka?“ a „Fenomén Merkur“. Obě výstavy už z názvu napovídají, čeho se týkají. Uživatelé nejprve zamířili do menší expozice, kde si hned se zájmem a nadšením prohlíželi vše, co bylo z fenomenální stavebnice Merkur možné postavit. Nejvíce naše uživatele zaujal hrad Karlštejn a oba přítomné pány, pana Pepu a pana Josefa, fascinovalo legendární uhelné rypadlo K300.

Poté jsme všichni společně zamířili na toužebně očekávanou výstavu věcí z dob Gustava Husáka. Ihned se přítomným uživatelům vybavovalo spousty vzpomínek a vzájemně se o ně dělili s ostatními. Výstava se zaměřuje na věci z každodenního života, a proto byla spousta vystavovaných věcí našim návštěvníkům velmi blízká. Nechyběla ani špetka humoru, hlavně ve chvíli, kdy všech dvanáct uživatelů zasedlo do školních lavic, to bylo smíchu… Vše jsme si pečlivě prohlédli a pokračovali dál připravenou expozicí, pasty na zuby, potraviny, vysavač nebo prášek na praní, prostě vše, na co se nedá zapomenout. V obývacím pokoji, který byl součástí výstavy, si pár zúčastněných dopřálo menší odpočinek před odchodem a náročnou cestou zpět.

Díky hezkému počasí ani nevadilo menší zdržení domluveného mikrobusu, který nás měl vyzvednout a odvést zase zpět do domova, ale kvůli dopravnímu kolapsu v centru Ústí, jsme museli téměř třicet minut čekat. Zpáteční cesta však uběhla rychle, a než jsme se nadáli, byli jsme doma, ve Velkém Březně. Obě cesty jsme si zpříjemnili lidovými písničkami, pozorováním okolí a už teď se těšíme na další zajímavé výstavy v našem muzeu.