Masopustní oslava - únor 2015

Jako každý rok, i letos proběhly v našem domově pro seniory masopustní oslavy. Den před popeleční středou, tedy v úterý 17. února, se celé odpoledne zpívalo, tančilo a veselilo.

Masopustní úterý - několik pranostik

  • Masopust na slunci - pomlázka u kamen.
  • Krátký masopust - dlouhá zima.
  • Jaké jest masopustní úterý, taková bude Veliká noc.
  • Bude-li příjemné povětří (v masopustní úterý),bude dosti hrachu.
  • Masopust na mrazu - někdo přijde k úrazu.
  • Je-li rybník na masopustní úterý zmrzlý - čeká nás neúroda po celý rok.

Masopust je třídenní svátek, jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a Postní dobou. Masopust představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období, zvaným Tučný čtvrtek, spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy masopustní neděle, pondělí a úterý jsou zvány končiny, ostatky, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou.

Masopust, a zvláště několik posledních dní tohoto období byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Těm, kdo se slávy nezúčastnil, se posílala bohatá výslužka, kdysi na Moravě zvaná „šperky“ a v Čechách „zabijačka“. Výslužka většinou obsahovala ostatky, huspeninu, klobásy, jelítka, jitrnice, ovar, škvarky.

Masopust končil v noci před Popeleční středou, kdy ponocný zatroubil na roh a rychtář všechny vyzval k rozchodu. Druhý den (na Popeleční středu) naposledy se konzumovaly mastné rohlíky s kávou nebo mlékem, dopoledne ještě byla povolena kořalka. Oběd však už byl přísně postní, což většinou bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice, pečené brambory.

V našem domově tradice tak přísně nedodržujeme a masopustní veselici jsme si 17. února dopřáli také.

Obsluhující personál vyzdobil kulturní místnost a ochotně se převlékl do kostýmů, aby navodil tu správnou masopustní atmosféru. K poslechu i tanci nám přijela zahrát skupina OLI, která se tohoto úkolu zhostila více než dobře. Zpívalo se, tančilo…jako zamlada. Aby byla atmosféra masopustu dokonalá, naše kuchyně nám připravila zabijačkové pochoutky a koláče a všem velmi chutnalo. Jak je vidět z fotografií, všichni se dobře bavili a už se těšíme na další slavnost.