Cesta kolem světa - květen 2015

Na cestu kolem světa jsme vzali naše uživatele ve středu 20. května v dopoledních hodinách.

Přichystali jsme pro ně několik zajímavých zemí, ke kterým jsme připravili typické pokrmy, vlajky, měnu a různé symboly, které představují daný stát. Kulturní místnost v našem Domově pro Seniory ve Velkém Březně se během několika minut proměnila v zeměpisný stánek.

Jako první uživatelé navštívili Rusko, kde mohli zavzpomínat na matrjošku, tradiční dřevěnou malovanou panenku, prohlédnout si ruskou červeno-modro-bílou vlajku, připomenout si ruský rubl nebo azbuku, kterou někteří bezpečně poznali a dokonce si vzpomněli na pár ruských slovíček a frází. Ruskem je provedla povedená Marfuša v tematickém kostýmu s červenými tvářemi a výrazně zdobenou čelenkou ve vlasech.

Další vybranou zemí bylo Japonsko, kterým uživatele prováděla tradičně oblečená, líbivá Japonka. Ta uživatele seznámila s písmem používaným v Japonsku, hlavním městem Tokiem a japonskými jeny, které jsou oficiální měnou Japonska. Pro uživatele zde byla připravená rýže a nudle, které si mohli vyzkoušet nabírat typickými hůlkami a věřte, že jim to šlo výborně.

Další zastávkou byla země pichlavých kaktusů, velkých barevných klobouků a tequilly, Mexiko. Touto zemí provázela uživatele Mexičanka v sombreru a ponču a opět vzbudila zájem uživatelů. Zde nechyběly typické mexické tortilly a fazole, které uživatelé měli možnost ochutnat. V mexickém koutku byla k vidění mimo jiné fotografie stávajícího mexického prezidenta, kterým je Enrique Peña Nieto. Mexické peso, které se zde používá jako platidlo a učebnice španělštiny, napovídající o úředním jazyku Mexika.

Nizozemsko, země krásných barevných tulipánů, větrných mlýnů a dřeváků, tu mělo taky své zastoupení. Uživatelé zde mohli ochutnat čerstvý eidam a prohlédnout si vlajku a symboly vážící se k této nížinaté zemi.

Se šarmem Pařížanky se uživatelé setkali u průvodkyně další zemí. Uživatelé navštívili Francii a prohlédli si typické levandule, lahev francouzského šampusu, Eiffelovu věž nebo také v Louvru vystavovanou Monu Lisu. K ochutnání zde byl připraven původně francouzský plísňový sýr, který uživatele zaujal svou výraznou chutí.

Předposlední zastávkou byla Velká Británie, tedy britské libry, čaj o páté a Královna Alžběta II. To vše a ještě mnohem více si naši uživatelé prohlíželi v anglickém koutku.

Itálie byla poslední zemí, kam jsme se s našimi uživateli vydali. Špagety a bazalkové pesto mohli uživatelé ochutnávat dle libosti. Dále si pak prohlíželi známé italské umělce, například Leonarda da Vinci a jeho
díla nebo Verdiho a červené automobily značky Ferrari, tedy pouze modely automobilů.

V průběhu dopoledne se vystřídali uživatelé ze všech oddělení  a při návštěvě všech zemí vyplňovali buď sami nebo za pomoci přítomného personálu, připravený kvíz.

Na konci našeho dopoledního výletu dostal každý uživatel sladkou odměnu, jako ocenění za návštěvu všech zemí a správné odpovědi na kvízové otázky. Tentokrát jsme u nás v zařízení měli čtyři stážistky z Děčína, které neváhaly a s nadšením se zapojily do průběhu akce, za což jim patří náš velký dík.