„LIDUŠKA“

„Jaro již ťukalo několik dnů na dveře, když 25. března 1903 v Gutách u Českého Těšína se manželům Cieslarovým narodila dcera Helenka…“  Tak začíná „Liduška“ -  kniha, kterou napsala uživatelka našeho domova, paní Ludmila Tichá.

Liduška

Jejím dětským snem bylo napsat vlastní biografii, kterou by mohla předat dalším generacím a tento sen se jí podařilo splnit. Především za pomoci dcery Jitky, dalších členů rodiny a našich zaměstnanců byla kniha vydána. Zrealizovat takový nápad se zrodil paní Ludmile po nástupu do domova, kdy bylo najednou více volného času a hledala jak jej smysluplně vyplnit.

Postupně začala své vzpomínky sepisovat na papír, buď jak si vzpomněla nebo za pomoci starých fotografií. Vždy když ji napadla nějaká zábavná historka nebo smutná vzpomínka na těžké období, na nic nečekala a přenesla své příběhy na list papíru. Sepsané úryvky bylo potřeba přeposlat dceři Jitce do Anglie, kde již několik let žije.

Díky moderním technologiím se tak za pomoci našich zaměstnanců stalo a dcera paní Ludmily dala vše do kupy a pomohla své mamince splnit přání vydat vlastní knihu. Kniha o 129 stranách a 31 kapitolách doplněná rodinnými fotografiemi mohla jít do tisku.

V prvních kapitolách paní Ludmila vzpomíná na své dětství, maminku a tatínka a první školní léta doprovázená neúspěchy. Poté se vrací k úmrtí svého otce, nutnosti se odstěhovat z rodného města až do doby, kdy už je z paní Tiché, rozené Hornové, děvče na vdávání.

V druhé polovině knihy vzpomíná na svého prvního manžela, na svá studia na Zdravotnické škole v Mostě, Pedagogické škole v Litoměřicích a na rodinný a pracovní život ve Velkém Březně. V samotném závěru píše o svém nynějším muži, panu Tichém, za kterého se provdala 17. listopadu 1979. Společně s manželem Josefem procestovali téměř celou Evropu a nyní spolu žijí v Domově pro seniory ve Velkém Březně. Má tři hodné a vzdělané dcery, nyní už sedm krásných vnoučat a šest pravnoučat. Paní Tichá nám prozradila, že už se jí v hlavě rodí nápady na novou knihu, takže se máme jistě brzy na co těšit.

Zdroje: TICHÁ, Ludmila. Liduška. 2015. ISBN 978-80-260-7921-7.