Masopustní oslava - únor 2015

Jako každý rok, i letos proběhly v našem domově pro seniory masopustní oslavy. Den před popeleční středou, tedy v úterý 17. února, se celé odpoledne zpívalo, tančilo a veselilo.

Masopustní úterý - několik pranostik

  • Masopust na slunci - pomlázka u kamen.
  • Krátký masopust - dlouhá zima.
  • Jaké jest masopustní úterý, taková bude Veliká noc.
  • Bude-li příjemné povětří (v masopustní úterý),bude dosti hrachu.
  • Masopust na mrazu - někdo přijde k úrazu.
  • Je-li rybník na masopustní úterý zmrzlý - čeká nás neúroda po celý rok.

Masopust je třídenní svátek, jakož i slavnostní období mezi Vánocemi a Postní dobou. Masopust představoval období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami. Během něj probíhaly taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Vrcholí posledním čtvrtkem tohoto období, zvaným Tučný čtvrtek, spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy masopustní neděle, pondělí a úterý jsou zvány končiny, ostatky, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou.

Masopust, a zvláště několik posledních dní tohoto období byl pro lidi v minulosti oficiálním svátkem hodování, během kterého bylo třeba se dosyta najíst. Pak následoval dlouhý čtyřicetidenní půst. V době masopustu se na královském dvoře konaly hostiny, ve městech tancovačky, na vesnici vepřové hody. Těm, kdo se slávy nezúčastnil, se posílala bohatá výslužka, kdysi na Moravě zvaná „šperky“ a v Čechách „zabijačka“. Výslužka většinou obsahovala ostatky, huspeninu, klobásy, jelítka, jitrnice, ovar, škvarky.

Masopust končil v noci před Popeleční středou, kdy ponocný zatroubil na roh a rychtář všechny vyzval k rozchodu. Druhý den (na Popeleční středu) naposledy se konzumovaly mastné rohlíky s kávou nebo mlékem, dopoledne ještě byla povolena kořalka. Oběd však už byl přísně postní, což většinou bývala čočka s vajíčkem, sýr, chléb, vařená krupice, pečené brambory.

V našem domově tradice tak přísně nedodržujeme a masopustní veselici jsme si 17. února dopřáli také.

Obsluhující personál vyzdobil kulturní místnost a ochotně se převlékl do kostýmů, aby navodil tu správnou masopustní atmosféru. K poslechu i tanci nám přijela zahrát skupina OLI, která se tohoto úkolu zhostila více než dobře. Zpívalo se, tančilo…jako zamlada. Aby byla atmosféra masopustu dokonalá, naše kuchyně nám připravila zabijačkové pochoutky a koláče a všem velmi chutnalo. Jak je vidět z fotografií, všichni se dobře bavili a už se těšíme na další slavnost.

Zřizovatel

Město Ústí nad Labem Zřizovatelem příspěvkové organizace je Statutární město Ústí nad Labem

Slovo ředitele

Nedávné události

Zajímavé odkazy

Kontakty

Domov pro seniory Velké Březno
příspěvková organizace
Klášterní 2
403 23 Velké Březno
Tel: +420 475 317 171
E-mail: info@domov-brezno.cz

Sledujte nás